Getting Variable undefined Error

All installation and configuration problems and questions

Moderators: gerski, enjay, williamconley, Op3r, Staydog, gardo, mflorell, MJCoate, mcargile, Kumba, Michael_N

Getting Variable undefined Error

Postby rajatrtg » Thu Apr 03, 2008 4:20 am

Hi,
I am new to vici dial and after installing all components when I run

//my.ip./agc/vicidial.php

I got error something like this :

Notice: Undefined variable: DB in /home/rajat/html/astguiclient/agc_2-X/branches/agc_2.0.4/LANG_www/agc/vicidial.php on line 212

Notice: Undefined variable: phone_login in /home/rajat/html/astguiclient/agc_2-X/branches/agc_2.0.4/LANG_www/agc/vicidial.php on line 213

Notice: Undefined variable: phone_pass in /home/rajat/html/astguiclient/agc_2-X/branches/agc_2.0.4/LANG_www/agc/vicidial.php on line 214

Notice: Undefined variable: VD_login in /home/rajat/html/astguiclient/agc_2-X/branches/agc_2.0.4/LANG_www/agc/vicidial.php on line 215

Notice: Undefined variable: VD_pass in /home/rajat/html/astguiclient/agc_2-X/branches/agc_2.0.4/LANG_www/agc/vicidial.php on line 216

Notice: Undefined variable: VD_campaign in /home/rajat/html/astguiclient/agc_2-X/branches/agc_2.0.4/LANG_www/agc/vicidial.php on line 217

Notice: Undefined variable: force_logout in /home/rajat/html/astguiclient/agc_2-X/branches/agc_2.0.4/LANG_www/agc/vicidial.php on line 222

Notice: Undefined variable: relogin in /home/rajat/html/astguiclient/agc_2-X/branches/agc_2.0.4/LANG_www/agc/vicidial.php on line 328

Notice: Undefined variable: relogin in /home/rajat/html/astguiclient/agc_2-X/branches/agc_2.0.4/LANG_www/agc/vicidial.php on line 437
rajatrtg
 
Posts: 4
Joined: Thu Apr 03, 2008 4:07 am

Postby mflorell » Fri Apr 04, 2008 2:03 pm

Turn off NOTICEs in php.ini.
mflorell
Site Admin
 
Posts: 18339
Joined: Wed Jun 07, 2006 2:45 pm
Location: Florida


Return to Support

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot] and 149 guests